80 éves a Mérnöktovábbképző Intézet

80 éves jubileumát ünnepelte az ország legrégebbi egyetemi továbbképző intézménye, a BME MTI, amely ebből az alkalomból egész napos rendezvényt szervezett a Műegyetemen.

„A Mérnöki Továbbképző Intézet (mai nevén BME Mérnöktovábbképző Intézet) nemcsak az országban, hanem Európában, sőt tudomásunk szerint a világban is az első mérnöktovábbképzéssel foglalkozó intézmény volt. Alapítói elsőként ismerték fel a korszerű műszaki tudás folyamatos megújításának szükségességét” – tolmácsolta köszöntőjében a BME Központi épületében tartott ünnepi emlékülésen résztvevőknek Józsa János rektor szavait Veszprémi Károly oktatási rektorhelyettes.

„Az elődök dicsősége fény az utódok számára” – idézte az egykori római történetíró, Sallustius gondolatát Németh József, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar (GTK) Műszaki Pedagógia Tanszék címzetes egyetemi tanára, aki a Mérnöktovábbképző Intézet első igazgatója, Mihailich Győző (1877-1966) gazdag életművét mutatta be.

„Első intézetvezetőnk öröksége két részre osztható: műszaki alkotásaira és azokra az intézményekre, amelyek megalakításában és működtetésében részt vett” – idézte fel Mihailich Győző alakját Zarka Dénes, az MTI igazgatója a tudós műegyetemi mellszobránál tartott koszorúzási ünnepségen, hozzátéve, a maradandóbbak általában a műszaki alkotások, mert az intézmények vagy vállalatok többsége gyakran az első évtizedet, vagy egy emberöltőt sem ér meg.

„Kiváló személyiségnek nemcsak a széles körű elméleti-közigazgatási és elmélettörténeti munkája, hanem intellektuális kapacitása, humanizmusa és erkölcsi tartása is jelentős: ennek köszönhetően sorsfordító időkben is egy intézmény életét helyes irányba fordító döntéseket tudnak hozni” – emlékezett Koltai Tamás egyetemi tanár, a GTK dékánja Heller Farkasra (1877-1955), a Műegyetemen 1934-ben alapított Közgazdaságtudományi Kar első vezetőjére.

Benedek András, a Mérnöktovábbképző Intézet szakértője, egyetemi tanára „Az emberekkel való bánni tudás igénye, mint felismerés, avagy a továbbképzés pedagógiájának intézményesülése” címmel tartott előadást, amelyben a kor igényeit felismerő Imre Sándor (1877-1945), valamint Biszterszky Elemér (1940-2004) technológiával, az emberi tevékenységgel és a pedagógiával kapcsolatos gondolatait villantotta fel.

 

Forrás: http://www.mti.bme.hu/80-eves/beszamolo/.