Tanszéki munkatársunk konferencia részvétele, 42.

A mobilitás nyelvi és kulturális akadályai

Zlínben (Csehország) a Tomas Bata Egyetemen 2012. április 16 és 21 között került megrendezésre a 2. Nemzetközi Hét. Az eseményt az ERASMUS program keretében rendezték meg és ennek híven a felsőoktatás internnacionalizálása, azaz a hallgatók és az oktatók nemzetközi cseréjét támogató programokat szerveztek és kínáltak.

A hét során európai országok egyetemi oktatói (12 országból 35 előadó), illetve hallgatói tartottak előadásokat a Zlín-i Egyetem hallgatóinak, illetve minden érdeklődőnek az intézményük bemutatásán és az informális ismerkedési lehetőségeken kívül.

A Nemzetközi Heten a BME-t, illetve ezen belül is a Műszaki Pedagógia Tanszéket Vidékiné dr. Reményi Judit docens képviselte, aki Language and Cultural Barriers of Mobility (A mobilitás nyelvi és kulturális akadályai) címen tartott előadást arról, hogy milyen nyelvi, kulturális illetve tanulási nehézségekkel szembesülnek a külföldi egyetemen részképzésre vállalkozó hallgatók. Előadásában beszélt arról is, hogy hogyan lehet ezek elkerülésére, minimalizálására előre felkészülni. Az angol szakos hallgatóknak szóló változatot a helyes nyelvhasználatra vonatkozó gyakorlat egészítette ki. A tanárjelölteknek szóló előadás esetében a hangsúly inkább azon volt, hogy hogyan tudja a tanár diákjait a felkészülésben segíteni. Az előadásokat a hallgatók és a nemzetközi oktatók körében is érdeklődés kísérte.
Az előadást követő informális beszélgetés során az angol kollégák megerősítették, hogy milyen nehézséget jelent ez a probléma az angol hallgatók számára, és hogy milyen fontos a témával foglalkozni.

A Nemzetközi Hét programja kiválóan volt megszervezve, és remek tapasztalatszerzési és együttműködési lehetőségeket biztosított eredeti célkitűzésén túl. A rendezvény ötlete követésre méltó!